Gastro Akademi , Ayvansaray Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı…

 

 

GASTRONOMİ TURİZMİ DERNEĞİ AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ İLE GASTRONOMİK EĞİTİMLERDE ANLAŞTI

Gastronomi Turizmi Derneği öncülüğünde kurulan Gastro Akademi , Ayvansaray  Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Her biri kendi alanında uzman ve usta şefler tarafından verilecek Gastro Akademi eğitimlerinde, Türk ve dünya mutfaklarının incelikleri ve püf noktaları uygulamalı olarak anlatılacak. Kahve yapmanın ve sunmanın hünerlerini sergileyen Barista ve servis elemanı kalitesini artırmayı hedefleyen programlar, günübirlik kısa eğitimlerin dışında 40’ar saatten oluşuyor.

Gastro Akademi eğitimleri, hızla büyüyen ev dışı yiyecek ve içecek sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman sıkıntısını gidermeyi, eleman kalitesini yükseltmeyi,gastronomic Marka kentler yaratılması için Gastronomik eğitimlere başlıyor. Bu eğitimler, İtalyan, Meksika, Peru, Özbekistan ve Uzak Doğu gibi dünyanın önemli mutfaklarını da tanımak isteyen mutfak  meraklılarını bir kıyas ve karşılaştırma yapabilmeleri için bilgilendirmeyi amaçlıyor. Uygulamalı olarak yapılacak eğitimleri başarıyla bitirenlerin sertifikaları da Ayvansaray Üniversitesi tarafından verilecek.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Haydar Özpınar; GTD ile sektörde çok önemli işbirlikleri ile çıtayı yükselteceklerini, eğitimin Gastronomi sektöründe en önemli konu olduğunu belirtti. Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ise Ayvansaray Üniversitesi eğitim kadrosuna güvendiklerini birlikte uluslararası işlere imza atacaklarını aktardı.

Eğitimler ile ilgili  bir konuşma yapan Gastro Akademi Başkanı Dr. Mesut İnan, Ayvansaray Üniversitesi’ne teşekkür ederek, birlikte hayata geçirdikleri bu programın sektörün ihtiyaçlarını ve artan ilgiyi karşılaması bakımından bir “ilk” olduğuna dikkat çekti. İnan; “Eğitim ve proje çalışmalarımızla turizm sektöründeki meslektaşlarımızı günümüz teknolojileriyle de buluşturarak gelecek yıllara yatırımlar yapılmasını sağlamak durumundayız. Eğitim ve proje çalışmaları yardımıyla bu çağı, tüm sektör temsilcilerimizle birlikte hem eğlenerek hem de öğrenerek yakalama olanağı sağlayacağımıza inanıyorum. Bunu da ancak lezzet mirasımıza, bilime ve gastronomiye gönül verenlerin desteği ile başarabiliriz” dedi.