Gastro Talks programının merakla beklenen konuğu Fatma Şahin oldu…

GASTROTALKS ‘DA SÜPER KONUK:FATMA ŞAHİN

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği’nin düzenlediği Gastro Talks “Kanaat önderleri konuşuyor” adlı programın merakla beklenen konuğu Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin oldu. Beylerbeyi Sezen Hanım Yalısının ev sahipliğinde düzenlenen programa Ak Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, Etkinlik komite başkanı Erdem İpekçi, Mado’nun sahibi Atilla Kambur ve Gastronominin önemli temsilcileri katıldılar. Dernek başkanı Gürkan Boztepe konuklarını tek tek karşıladı.Çok özel bir menü ve büyük samimiyet eşliğinde 2023 Gastronomi Stratejileri ve Türkiye’nin Gastronomi alanında kalkınma planları konuşuldu. Ayrıca Fatma Şahin; Neden Gaziantep önde? Dünya nereye gidiyor? Biz ne yapmalıyız? ve Gastronomi köyü gibi konulara değindi.

Fatma Şahin; “Şehirlerin gücünü dünya ile yarışır hale getirmeliyiz. Türkiye de ki zenginlik başka hiçbir yerde yok. Beş antik kentimiz var bunu dünyaya çok iyi pazarlayıp satmalıyız. Sumak ve nar ekşisini uluslararası fuarlarda anlattık.

Trump’ın aşçısı nar pekmezini, Kraliçenin pastacısı Antep fıstığını, sumak ekşisini kullanıyor ve çok beğeniliyor. Şu anda nar ekşisine ve sumak ekşisine çok fazla talep var. Küreselleşmemiz lazım. Dünya nereye gidiyor iyi yakalamak gerekiyor. Çok iyi bir tarihimiz var. Bunu çok iyi anlatmalıyız. Zeugma da ki 3 boyutlu kızıyla yemeklerimizi sunuyoruz. Çevre mozağinde ki dizaynlarla baharatları sunuyoruz. Biraz sunuma dikkat ettik. Hala hak ettiğimiz nokta da değiliz. Kümeleşmemiz lazım. Eskiden şehirleri yarıştırıyorlardı ama artık bölgesel kalkınma için herkesin birbirine ihtiyacı var. Bölgesel kalkınma için bizim güç birliği yapmamız lazım. Birbirimizi tamamlamamız lazım. Artık bu yıl tohum bankası açacağız ve baharat kütüphanesi yapacağız dedi.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe; “Gastronomi köyü kuruyoruz. 100 dönüm arazi üzerinde Anadolu mutfağının 7 bölgesindeki zengin mutfak kültürümüzü ülkemize ziyarete gelen turistlere tanıtmak ve Gastronomi Turizmi programlarıyla ülkemize gelmelerini istiyoruz. TÜRSAB ve Kültür Turizm Bakanlığı ile entegre çalışıyoruz” dedi.

Gastrotalks organizasyonları ile Türkiye’nin kanaat önderleri GTD üyeleri ile buluşup 2023 Gastronomi Stratejileri belirleniyor.Dökümanlar Kültür Turizm Bakanlığına iletiliyor
GASTROTALKS ve GASTRONOMİ TURİZMİ NEDİR?

Gastronomi Turizmi; yerli ve yabancı turistlerin gastronomik ürünleri tatması, yeni deneyimler elde etmesi ve bu deneyimi yaşarken konaklama, transfer gibi turizm faaliyetlerini kullanıyor olması sonucu yapılan turizm çeşididir. Dünyada kongre, sağlık, ev turizminde de olduğu gibi, Gastronomi Turizmi de Kabul edilmiştir.

Ülkemize özellikle “Anadolu Mutfağı” ve “Osmanlı Mutfağı”nı deneyimlemek isteyen yerli ve yabancı turistlerin tanıtım misyonunda Gastronomi Turizmi Derneği’ne önemli bir görev yüklenmektedir.

Gastronomi Turizmi Derneği ülkemizde bu konuda çalışmaları ilk kez başlatan ,Kültür Turizm Bakanlığı ve Türsab ile entegre çalışan tek kurumdur.

Gastrotalks organizasyonları ile Türkiye’nin kanaat önderleri GTD üyeleri ile buluşup 2023 Gastronomi Stratejileri belirleniyor. Dökümanlar Kültür Turizm Bakanlığına iletilmektedir.