Dikran Özbülbül 2018-2019 İstanbul 8 yaş Satranç Şampiyonu…

 

 

2018-2019 İstanbul 8 yaş Satranç Şampiyonu Dikran Özbülbül

Geçtiğimiz yıl Antalya’da düzenlenen 2018 Yılı Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonasında 7 yaş kategorisinin eş puan ile 2ncisi(averaj ile 4ncü) Dikran Özbülbül tüm sene boyunca satranç turnuvalarına ve düzenli çalışmaya hız kesmeden devam etti.
Arno Garabetyan Başkanlığındaki İstanbul Satranç Derneğinin yetiştirdiği en genç sporcu ünvanına bir de en genç şampiyon ünvanını ekleyen Dikran Özbülbül birkaç gün sonra tam 8 yaşında olacak.
Tüm sene boyunca toplamda 14 turnuva oynayan küçük sporcumuz bu turnuvalardan genel olarak başarı ile ayrıldı. Yaş kriterine bağlı kalmaksızın katıldığı turnuvalardan 4 ünü birinci 2sini 2nci ve 1ini 3 sırada bitiren DikranÖzbülbül diğer turnuvalarda ise ortalama %70 başarı performansı sergiledi.

Dikran Özbülbül Sultanbeyli İlçe Seçmelerini altı maçta altı galibiyet ile tam puanla birinci bitirerek İstanbul Küçükler İl Finaline katılmaya hak kazandı.
Kendi yaş grubunda bu yılın son ve en önemli turnuvası olan, 29-30 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenen İstanbul Küçükler İl Finalinde aralarında Avrupa 7 Yaş Şampiyonu ve geçen yılın 7 yaş İstanbul Şampiyonunun da bulunduğu tüm ilçelerin en iyi 42 finalistinin yarıştığı yaş grubunda5 galibiyet ve 1 mağlubiyet alarak 6 maçta 5 puan ile eş puanlı dört yarışmacı arasında iyi bir averaj ile birinci sırada bitirip 8 yaş İstanbul İl Şampiyonu oldu.
Feriköy Merametçiyan İlköğretim Okulu 2. Sınıf öğrencisi Dikran Özbülbül satranç çalışmalarına henüz 2.5 yaşındayken abisi ile babasının çalışmalarını takip ederek başladı. O yaştayken sadece taşların doğru dizilimini yapabilen Dikran 4 yaşına geldiğinde figürlerin temel hareketlerini ve oyun kurallarını öğrendi. 4.5 yaşına geldiğinde ise Türkiye Satranççıları tarafından iyi tanınan satranç dâhisi Arno Garabetyan tarafından yoğun bir çalışma temposuna alınarak yetiştirilmeye başlandı. Bu yaştan itibaren her gün düzenli olarak günde en az 2 saatlik çalışma ile satrancın inceliklerini öğrenerek turnuvalara hazırlandı.
Her sporda olduğu gibi, satrançta da sadece yeteneğin yeterli olmadığını, yoğun ve disiplinli bir çalışma gerekliliğini belirten Arno Garabetyan, sistematik ve disiplinli çalışmanın neticesini almanın mutluluğunun kelimeler ile ifade edilemeyeceğini belirtti.
Son dönemde oynadığı turnuvalar ile 19 Ocak 2019 tarihinde Antalya ilinde başlayacak olan Türkiye Yaş Grupları Satranç Turnuvasına hazırlanan DikranÖzbülbül’e tüm kalbimiz ile başarılar diler, öğretmeni Arno Garabetyan’ı,ailesi Şant Özbülbül ve Av. Alin Davuthan Özbülbül’ü tebrik ederiz.

Jirayr Kılıçdağı